Pershkrim i nje tabloje - Ese | Maturanti Shqiptar

Saturday, May 17, 2014

Pershkrim i nje tabloje - Ese


Shiko sa bukur ! Nje vajze me fustanin te bardhe te gjate deri ne fund te kembeve ; me floket e zeza dhe te gjata deri ne mes ; me syte qe shkelqejne ;dhe me buzet si katrore ,qe dicka duan te rrefejne .
Syte sec kan nje shikim te fiksuar drejte ne perendim , duken si te perlotur ! Po ,po , ashtu jane , duket sikur po qan! Po pse ?Valle c’kane?
Po ai kush eshte ? Po iken ngadal ;me kemishen e zberthyer ; me xhinkset e palosura deri ne gju ;dhe me koken e ulur qe shikon hapat qe bejne kembet e zbathura ! Kemishen ja mer era dhe
duket sikur s’ka ftohte ! Nuk po e kuptoj , pse qajne te dy !? Pse lotet ju kane ngelur ne sy ?!
Te dy ,djal e vajze ,qe ecin bregut te detit , por ne te keundert te njeri-tjetrit ; ne nje perendim qe duket sikur s’do te perendoj dhe zemrat e te rinjeve do qe ti lendoj ! Kjo pamje te ngjethe mishte ! Te trishton Te lendon !
Po ata te dy c’kane ? Pse e mbajne koken menjane ? si durojne zemrat qe nuk jane pran?
Syri loton ,zemra renkon , dhe shpirti lendon !
Tani e kuptova :”Nje dashuri me nuk ekzistone !”
Ajo dashuri qe lindi ne kete dete , mesa duket nuk jetoj shume ne boten e vertet !Ajo dashuri qe lindi ne perendim , duket se perendimin pati si vegim ! Ajo dashuri qe zemrat i gezon , duket se prap ajo i lendon!
Eh , dashuria ! Eshte nje ndjenje qe vjen e kur shkon shume te lendon!"

Dergoi: Ardiana Miho

No comments :

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Shkarko app Gjoba
per te kontrolluar
gjobat tuaja