ESE : ESHTE TEPER E VESHTIRE TE FALESH KUR SHPIRTIN TA PUSHTON DHIMBJA. | Maturanti Shqiptar

Saturday, February 9, 2013

ESE : ESHTE TEPER E VESHTIRE TE FALESH KUR SHPIRTIN TA PUSHTON DHIMBJA. 
LETERSI

ESE :  ESHTE  TEPER  E  VESHTIRE   TE  FALESH   KUR  SHPIRTIN  TA  PUSHTON  DHIMBJA.

Koha sheron gjithçka. Dhimbjet, plaget, te meson te kerkosh falje, te meson tefalesh. Por kur dhimbja te pushton shpirtin te falesh te duket e pamundur. Thone se te gabosh eshte njerezore por te falesh eshte hyjnore. Dhe nese ti e do veten tende aq pak sa ta lesh ate ne doren e dhimbjes e te urrejtjes atehere kurre nukdo te jesh i afte as te falesh por as te meritosh faljen e dikujt tjeter. Per njemoment kur je e lenduar apo e zhgenjyer, ndjen se gjithçka ka humbur kuptimin qedikur kishte dhe ta falesh kete dhimbje te duket e pamundur. Sa me shume rritesh aq me shume e kupton se eshte e kote te vazhdosh duke mbajtur meri e inate nezemer, do jete gjithmone diçka qe do te te ndaloje te jesh e lumtur, te qeshesh mete vertete. Nje gje qe prishet njehere nuk do mundet kurre te kthehet ashtu siçishte ne fillim. Eshte njesoj si nje pasqyr e cila thyhet dhe sado te mundohemi tingjisim copat e saj, nuk do na japi me pasqyrimin tone te sakte. Besimi per njerezit eshte shume I veshtire per tu fituar e mjafton vetem nje cast per ta humbur ate.Une mendoj se njerezit e forte dijne dhe duhet te falin sepse falja sipas mendimittim nuk do te thote qe nje raport te kthehet ashtu siç ishte ne fillim por qetesia per shpirtin tend. Ne qofte se fal dike ne rradhe te pare duhet bere per te shpetuar veten tende nga dhimbja. Por gjithashtu e di shume mire se shpesh here nuk arrin te komandosh dot as ndjenjat pozitive e as ato negative. Dhimbja eshte nje ndjenje negative e nuk te lejon dot te mendosh ashtu siç duhet. Kemi shume pak kohe per te qene te lumtur e mendoni pak nese kete kohe duhet ta harxhojme dukembajtur lendime e trishtime ne shpirt. Mos prit asnjehere qe falja kundrejt dikujt te vije te ty. Duhet te jesh vete ti qe te kuptosh se gjerat duhet ti fitosh perfshire ketu dhe aftesine per te falur e per te bere diçka te mire per jeten tende. Nuk jane te dobet apo pa karakter ato persona qe arrrijen te falin. Ata kane kuptuar kuptimin e jetes. Se nuk ja vlen te kesh nje peng ne zemer kur mund ta largosh ate, nuk ja vlen te ndihesh keq me veten tende kur fajin nuk e ke ti. Dhe mbi te gjitha duhet te dish se per sa kohe je gjalle, duhet te ndihesh gjalle, duhet te falesh veten tende sepse duke falur veten tende arrin te falesh edhe te tjeret,duke falur te tjeret behesh nje njeri I madh. Nuk ka dhimbje me te madhe se nje ndjenje qe nuk te lejon te jetosh I qete. Kujdesu vete per veten tende e ke per ta
kuptuar se cfare ka me shume rendesi. Eshte vertete e veshtire te falesh por do te jete akoma me e veshtire te jetosh me dhimbje ne shpirt. Pas nje dite me shi do te vije nje dite me diell. Pas nje falje te sinqerte do te vije diçka me e bukur dhe me e vertete. Mjafton te kemi besimin te vetja jone dhe atehere kemi per ta ndiereshpirtin e lire. Do te jemi me te lumtur, me te qete, me te sigurt.

Pershkruese

treguese

Na ndiqni ne

Twitter Facebook Google Plus LinkedIn RSS Feed Email

No comments :

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Shkarko app Gjoba
per te kontrolluar
gjobat tuaja