ESE : TE RROSH A TE MOS RROSH , KJO ESHTE CESHTJA | Maturanti Shqiptar

Tuesday, October 29, 2013

ESE : TE RROSH A TE MOS RROSH , KJO ESHTE CESHTJA

Te rrosh a te mos rrosh eshte nje nga monologjet me te famshme te letersise boterore dhe njenga al
ternativat me dramatike ne jeten njerezore. Njeriu i gjendur perballe fatit te vet, qe nuk iofron asnje rrugedalje. Ne kete moment tragjik hidhen ide per dukurine e vdekjes. . Ajo per tecilen njeriu nuk dyshon eshte paqja pa fund pas vdekjes. . Ne raport me kete te vertete qemerret si absolute eshte shume komode qe njeriu ne momentet me te veshtira te jetes se tij tekryeje vetevrasje per te shpetuar nga vuajtjet dhe ndeshkimet e fatit. Dikush ngec tek endrrat,qe te shohesh endrra duhet qe truri te punoje edhe pas vdekjes, por a mund te funksionoje kytru ne nje trup te vdekur? Vetvetiu mendimi shkon te e panjohura e cila lind friken ndaj vdekjes.Eshte kjo frike me shume se deshira per te jetuar qe e mban njeriun te lidhur fort pas jetesmadje dhe kur i bien mbi koke fatkeqesite me te medha.Te jetosh me pergjegjesine e realizimit te synimeve , e te mos humbesh ne oqeanin emeditimeve 

per te panjohuren.

Te jetosh, duke i dhene qellimeve te tua jete e nese jane ende tepaformuara t’i krijosh.Kjo eshte te jetosh , nuk eshte thjesht te hash te pish e teflesh.Gjithkush tanime vlen aq sa ai krijon.Duhet te rrosh se jeta eshte me e shkurter se vdekja.Te rrosh sepse jemi krijuar qe te jetojme, te punojme dhe veprojme per te miren e vetvetes dhe tetjereve, te krijojme familje, miq dhe farefis, te perballemi me cdo gje qe na del perpara, te sfidojmevetveten ne gjithcka qe na sjell jeta. Jetojme per te qene te gezuar, pikelluar, lumtur, nganjehere per tendjere dhimbje. Jeta eshte nje imponim, nuk na ka pyetur askush nese duam te vime ne kete jete,e sdote na pyes as nese duam te shkojme. Pra nuk e dime nga vijme as nga do te shkojme,por ja vlen tajetojme jeten, meqe vec jemi pjese e saj, dhe te nxjerrim me te miren nga ajo.POR , gjithnje ka nje por …

Ne qofte se une nuk jam gjalle, si mund te luftoj une per nje jete me te mire?Gjalle mund te jesh edhe i instaluar me gypa oksigjeni rreth e rrotull, me memorie te humbur, dhe perme keq ne koma per gjithmone. Gjalle mund te jesh dhe pa gjymtyre, gjalle mund te jesh dhe pa aftesimendore etj...por mendoj se rendesi ka te jetosh ne menyre normale.Mangesite e theksuara fizike evene seriozisht ne pikepyetje kuptimin e jetes .Sa e sa njerez jetojne jetoje ne varferi e ne kushte shumeshume te keqija, le te mendojme sa njerez ka te semure me semundje qe e dine qe shume shpejt do tusjellin vdekjen, le te mendojme per gjithe ata njerez qe jetojne ne skllavizem… E pra te gjithe keta njerezbejne çmos te jene gjalle edhe pse vuajne.Ndaj them rendesi ka te jesh gjalle ne menyre qe te mesoshper te jetuar. Ka me mijera arsye per te thene te rrosh dhe kjo eshte zgjidhja, por ndonjiher keto mijeraarsye shumezohen me zero ne caste te erresimit te syve. Andaj pyetja lind vec atehere kur dhimbjagermon thelle ne shpirtin njerezor ,por kur ndodh kjo ka hapesire me shume per te ndjere gezimin,lumturin ,rendesin e jetes .Prandaj them qe eshte me mire te rrosh , se duke jetuar do arrijme edhevdekjen ,me vullnetin e celikte ,me deshiren e zjarrte,me pasionin e forte do te rrojme.
Punoi: P.M

9 comments :

 1. kjo ese nuk eshte aspak e thelle,ska fare mendime te bukura ,por shume siperfaqesore

  ReplyDelete
  Replies
  1. Derisa kerkon ndihme per te bere ese kjo do te thote qe ti sdi te besh as nje ese siperfaqesore kshuqe merre kete ese dhe shiko veten para se te gjykosh njerzit

   Delete
 2. ese per te fshire .... mora 4 ne letersi

  ReplyDelete
  Replies
  1. na plasi k... se more kater tqr . provoje ta bosh vet

   Delete
  2. AHAHAHAHA BV mir ja bone plak mir e ke bo mos caj karin

   Delete
 3. Opo na ndihmove,shm flm,bravo ti qe e ke bere

  ReplyDelete
 4. Qeke kput fare duke e bo,ik mer shpi mer bo ese tamamkur do me i hedh internet jo kto ese.Ke ftyr dhe meresh me komentet e njerzva pastaj.Surrat patate

  ReplyDelete
  Replies
  1. ghaaaaaa,sa mir ja bone pz se i duket vetja i zgjut kti me mir qe ja ulin hunden me kto komente.Rrespektet e mija

   Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Shkarko app Gjoba
per te kontrolluar
gjobat tuaja