Lista e veprave letrare, programi i letersise Matura Shteterore 2013 | Maturanti Shqiptar

Friday, April 12, 2013

Lista e veprave letrare, programi i letersise Matura Shteterore 2013


Poezi

Homeri “Iliada”
Populli “Këngë të epikës legjendare shqiptare”, 
N. Frashëri “Lulet e verës”,
 De Rada “Këngët e Milosaos”,
 Bajron “Çajld Harold”,
Fishta “Mrizi i zanave”, 
Poradeci “Lirika”, 
Migjeni “Vargjet e lira”,
 I. Kadare “Ca pika shiu ranë mbi qelq”.

Prozë

Servantes “Don Kishoti”, 
Barleti “Historia e Skënderbeut”, 
Hygo “Katedralja e Parisit”, 
Pashko Vasa “Bardha e Temalit”, 
Balzak “Evgjeni Grande”, “Xha Gorio”, 
P. Marko “Qyteti i fundit”,
 Kadare “Kështjella”,
Kamy “I huaji”,
 Markes “100 vjet vetmi”, 
E. Koliqi “Vepra”,
Kasem Trebeshina “Odin Mondvalsen”.

Dramë

Eskili “Prometeu”,
 Shekspir “Romeo dhe Zhuljeta”, “Mbreti Lir”, “Makbeth”,“Hamleti”, 
Molier “Mizantropi”,
Ibsen “Shtëpi kukulle”, ”Armiku i popullit”,
 Çajupi “14 vjeç dhëndër”,
Miler “Pamje nga ura”, 
Noli “Izraelitë dhe filistinë ”,
 A. Pashku “Drama”


Na ndiqni ne

Twitter Facebook Google Plus LinkedIn RSS Feed Email

2 comments :

  1. cilet autore kane mundesi te bien me shume ?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Julio te mos krijojm iluzione kot, pasi kjo pune eshte sikur pese 7 ...:P :/

      Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Shkarko app Gjoba
per te kontrolluar
gjobat tuaja