Ese: Kush mbart dhimbjen me te madhe puthja apo ikja pa kthim ? | Maturanti Shqiptar

Friday, November 1, 2013

Ese: Kush mbart dhimbjen me te madhe puthja apo ikja pa kthim ?

 Dashuria eshte energjia qe ve ne levizje cdo grimce te kesaj toke. Fuqia qe te shtyn per te harruar te keqijat e kesaj bote dhe per te nxjerre ne pah anen humane te njeriut qe eshte e afte te ndryshoje gjithcka. 

Cdo dashuri pershkohet nga valet e pasionit , nga dhimbje qe rrahin fort zemren, rrahin kujtimet, cojne dhimbjen deri ne skutat me te thella te shpirtit dhe lotet rrjedhin pa pushim. Ikja pa kthim ka dhimbjen qe te con deri ne shkeputjen e shpirtit nga qenia jote .

 Dhimbja behet me e forte kur kupton qe
Lexo me shume...
njeriu q eke dashuruar i ke faluar castet , kohen, i ke dhene lumturi gezim buzeqeshje nuk do te kthehet me , ka ikur ne nje rruge nje kalimshme pa pasur mundesine e te kthyrit pas. Iken ,largohet por zemra nuk e pranon ajo i fsheh kujtimet thelle ne zmer i mbyll aty me dryn dhe celesin e ka ne doren e vet . 

Puthja .Ajo eshte forma e shprehjes se dashurise, ndjenjave.Puthja e lamtumires te shkakton dhimbje me te madhe te shpirtit, te djeg , te therr, te bent e humbesh ne ato caste te ikjes , dhe vuan , vuan shume me shume se nje lamtumire mes fjaleve te cilat i merr era dhe i mbulon pluuri i harrese me ndihmen e makines se kohes . Puthjen kurresesi smund ta fshish ajo mbetet nje shije nje emocion nje dritherime Brenda shpirtit. Te puthes duke ikur mbart me vete dhimbjen e largesise dhe te ndarjes , te mungeses per te mos puthur me. Te puthesh duke percjelle dashuri dhe te puthesh duke pritur nje te tille duke e ditur qe ajo sdo te jete me, eshte thjesht nje lamtumire , edhe pse shpirti cirret , uleret nga brenda per te thene mos ik mos u largo , me duaj...

 Nje puthje per largesi e zbras shpirtin dhe i jep nje kuptim tjeter dashurise i jep vuajtje dhe ikje, ikje pa kthim.

Punoi: P.M

No comments :

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Shkarko app Gjoba
per te kontrolluar
gjobat tuaja