Ese: QYTETET E ITALISE | Maturanti Shqiptar

Friday, November 8, 2013

Ese: QYTETET E ITALISE

  • Një kulturë unike, vende të mrekullueshme historike dhe ushqim i mrekullueshëm, këto janë vetëm disa nga gjërat fantastike që ju mund t’i gjeni në Itali. Kryeqyteti i Italisë dhe qyteti më i madh i vendit eshte Roma, vendi eshte i mbushur me relike historike te mbi 2000 vjeteve, dhe eshte një magjepsje per vizitorët e saj të panumërt. Monumentet e kohërave të lashta te stilit barok i japin nje sfond te mrekullushem qytetit. Rrugët kane monumente qe te kujtojnë të gjitha epokat e historise se pasur të Romës, Koloseu dhe Forumi janë më të njohurat. Ne jug duke kaluar nga Piazza del Popolo ne drejtim te veriut ndodhet Vila Borgjeze. Ne nje shatërvan qe ndodhet afër Trevit vizitorët hedhin nga nje monedhe ne uje si garanci per kthimin e tyre në Romë. Ne Perëndim të Via del Corso një labirint rrugësh të ngushta te cojne deri në lumin Tiber. Këtu eshte gjetur nje qendër historike e Romës më nje strukture te plote te lashte romake. Përtej lumit Tiber ndodhet Qyteti i Vatikanit. Aty afër ndodhet Keshtjella rrethore e Sant'Angelo , vendi i varrit të Perandorit Hadrian dhe mbrojtjet e fortifikuara të qytetit te papës në kohët e mëvonshme. Duke lëvizur per ne jug e cila eshte nje alternative e mire e qytetit aty ka shtëpi te shumta bare, restorante dhe klube nate. Qyteti më i sofistikuar në Itali eshte Milano e cila është dhe qendra financiare dhe tregtare e një rëndësie te larte ne botë dhe eshte rivale ne sferat e artit modern dhe te modes me Parisin. Ky vend ndërkombëtar është i perbere nga monumente historike qe jane dhe krenaria e qytetit, Katedralja Duomo e ndertuar 500 vjet me pare me gotiket e saj eshte e shkelqyer edhe sot kjo është një nga kishat më të mëdha në botë, por pavarësisht nga përmasat e saj, ajo paraqet bukurine dhe delikatesen e gdhendjeve ne mure me ngjyrat e saj te zbehta qe mbulojne pjesen e jashtme. Teatri Skala mbetet padiskutim vendi i pasurive dhe mrekullive boterore te operave qe ka nje shikueshmeri te madhe te koncerteve operistike. Venecia ndodhet mbi një sërë ishujsh në një lagune në pjesën veriore të Detit Adriatik, ne një pozitë e cila i dha përparësi të veçantë ekonomike dhe mbrojtje mbi rivalët e saj tregtare. Monumentet kryesore të qytetit jane - bazilika e Shën Markut dhe Pallati Doxhi me pamje nga Sheshi i Shën Markut – keto kane fituar fame përmes pikturave të panumërta nga artistë nje nder te cilet eshte Canaletto, i gjithë qyteti ne nje fare mënyre eshte si një vepër arti. Nje nder me terheqjet me te rendesishme te qytetit është Kanali i Madh, ne ane te keti kanali ndodhen pallatet qe perfaqesojne stilin gotik dhe rilindjen italiane. Larg nga rrugët kryesore Venecia është e karakterizuar nga kanale te ngushta sheshe te vogla qe kane kisha te stilit gotik dhe mbi të gjitha eshte nje vend i qete dhe nuk përmban asnjë trafik motorik - emri i lashtë i qytetit ishte 'La Serenissima ". Kapri eshte një nga ishujt më të bukur dhe më të vizituar të Italisë ne kete vend mund të arrihet me traget ose me motorrskaf me flete te nenujshme qe nisen nga Amalfi, Napoli, Positano dhe Sorrento. Pas mbërritjes në Grande Marina, është e mundur për të marrë një udhëtim me varkë për ne ishullin kryesore tërheqes turistik, ku ndodhet dhe nje shpellë Blu. Duke bere 45 minuta udhëtim përpjetë deri në rrënojat e Villa Tiberios, ne nje shtepi lluksoze e cila ishte e ndërtuar per perandorin romak Tiberius. Kopshti i Augustit në jug të qytetit të Caprit është shumë i vizituar dhe shpesh mbushet plot me njerez. Prej këtu ne një rrugë dredha-dredha te con poshtë në det, ku është e mundur për të notuar. Nga veriu ne jug , nga perendimi ne lindje mund te shohesh kudo nje Itali te pasur me kulture dhe me gjalleri te paane !
  • Lexo me shume...
  • Punoi: P.M

No comments :

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Shkarko app Gjoba
per te kontrolluar
gjobat tuaja