QESH PALCO NDERSA ZEMRA TE PELCET [Ese Filozofike] | Maturanti Shqiptar

Sunday, May 12, 2013

QESH PALCO NDERSA ZEMRA TE PELCET [Ese Filozofike]

Eshte per tu habitur me ndjesite e panumerta qe zoteron njeriu... qofshin keto te arsyeshme ose jo me baze morale apo jomorale. Dhe ja pikerisht sot gjate nje dite te mbushur ,me kotesira iluzive dhe ambikuteti , degjova te flitej papritmas: ‘ QESH PALCO NDERSA ZEMRA TE PELCET”! Me ngacmoi mandje mund te them qe zoteronte nje fuqi kaq te te madhe sa zgjoi edhe qelizat e vdekura te trupit tim. Motivacioni po triumfonte aq shum ne mua , sa fruti i imagjinates time u be nje palaco qe shtirej si i lumtur ne nje kohe qe zemra e tij ishte e mbushur me pasiguri ku duhej te mbante koken lart per te shpetuar paraqitjen e jashtme ne brendesi te rolit qe luante , nje figure qesharake , nje palaco qe eshte ndryshe jashte , plot ngjyra veshur, me nje hunde te kuqe e te rrumbullaket, qe te imponon humor, me nje kontrast invers brenda vetes plot zymtesi, re te dendura shpirt te trazuar e te helmuar. Pesimizmi qe e hap te gjithen por si cudi fjalet po i le , humorin ne aparence apo ashtu , i cili sherben si nje ure lidhese me pjesen tjeter te botes , e do jeten po aq sa fjalet. Dhe ajo cka gudulis trishtim , rende tani eshte ky mendim: “ia vlen ti duash fjalet...” pa te vete jeta cdo te ishte? Asgje... Pervecse se nje jehone e pavetedishme, nje intrige e lumtur?! Prandaj edh eunejam e trishtuar sot pasi me eshte bere nje lemsh ne koken timesa me vjen per te 
qare. E gjithe kjo situate per fjalet per ato qe shprehin mbrendi. Ate mbrendi qe realiteti , e mbulon me petkun e mashtrimit, te shtirjes, te nje lumturie ireale. Sa e sa here jam ngaterruar me personazhin tim klounin qesharak. Sa e sa here me ka braktisur duke m elene te pajetepor edhe un esot sa e sa here e kam rigjeturduke rizbuluar veten serish. Dhe e gjithe kjo eshte nje shpallje besnikerie ndaj ketij personazhi te dyfishte, ketij uni te klonuar . ngjan si nje paradoks , ende e pazgjidhur. Dhe jam ... Mua sot , ne nje ore relativisht te vone, me pesimizmin ne krah me lindi nje frike qe me mbertheu me kthetrat e saj. E megjithethate sot kam vendosur ta zbradh... per kete personazh duhet te perballem me hene . me erresiren per te pritur agimin dhe per te perqafuar se fundi diellin...
Lexo me shume...

No comments :

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Shkarko app Gjoba
per te kontrolluar
gjobat tuaja